A napokban volt egy érdekes civil megmozdulás szeretett városunkban, Budapesten. Nem tudom még, hogyan vélekedjek róla, lehet, hogy ezt a bejegyzést nem is teszem közzé, de minden esetre a probléma kiírásától várok megvilágosodást.
A Kétfarkú Kutyapárt és a 4k! nevű "szervezetek" összefogtak, és összerittyentettek egy stílusában 4k!-s (fiatalok tömege szórakozik a városokban, párnacsatákon, számháborúkon, stb.), ötletében meg szerintem inkább KfKp-os civil akciót: kivonultak Budapest utcáira, és "ööö", "tor,pot,roh", "hmm", "holnap legyen tegnap", stb. feliratú panelekkel, direktben kliséket elpuffogtató beszéd mellett éltek demokratikus jogaikkal.
(toborzó a megmozdulásra: http://xoni.blog.hu/2009/06/18/felhivas_altalanos_tuntetesre_1)
A hírlevelet olvasva és a képeket nézegetve erről a megmozgulásról nekem a happening* ugrott be, hogy ezzel akarják kifigurázni a tüntetés intézményrendszerét. Azonban szeretek mindig a megérzéseim, illetve a szubjektív véleményem mellett jobban utánajárni a dolgoknak, úgyhogy e-mailben kérdeztem meg a 4k!-sokat (akikkel személyesen is volt szerencsém megismerkedni), hogy mégis mi a konkrét szellemi háttere ennek az ötletnek.
A magyarázat a következő:
"Az ötlet lényege a tüntetés, mint elavult forma parodizálása volt. Legalább annyira szólt az államnak, meg az álszent status quo-nak, hogy ez egy értékes demokratikus vívmány, mint az utóbbi évek tűntetés-túlhajtásának. A nyugati demokráciák kifejlesztettek egy olyan rendszert, hogy az emberek tüntethetnek ha kedvük van, a hatalom meg azt csinál, amihez kedve van (mint ez jól látszott pl az iraki háború előtt). A tüntetés önmagában, direkt akció nélkül nem nagyon jó semmire, mégis az van beadva, hogy ez a legitim kifejezési mójda a népakaratnak, ha nem tetszik valami. Valójában csak akkor volt erős és hatékony kifejezési mód, amikor nem, vagy csak nagyon korlátozottan volt megengedve (cári oroszország stb.)"
Ugyanakkor nekem eszembe jutott a tüntetés a tandíjról, illetve egy frissebb, bár kisebb mértékű megmozdulás is, ami szintén nem volt könnygáztól füstös, és elért eredményt: mégpedig a 11. kerületi (egyetemi negyed) szórakozóhelyek lehetetlenné tevését magában hordozó határozat ellen. Ez persze nem olyan magasztos, de gondolhatunk a 2001-es Danone vs. Győri keksz elkeseredett csatára is (a Danone be akarta zárni a Győri keksz intézményét, mire az országban az emberek többsége - közös megegyezés alapján - nem vásároltak Danone termékeket, ezzel is elősegítve a Győri keksz életbenmaradását). Ez utóbbi esemény mondjuk abból a szempontból is érdekes, mivel a tüntetésnek ez egy (az internet, mint leggyorsabb információ áramoltató tömmegkommunikációs forma elterjedésének következtében) békés, és mégis, mint látjuk hatékony eszköze. Tehát vannak más módszerek is. Azonban ezeknek a civil megmozdulásoknak is meg van a lesüllyedt, félreértett módja, amikor iwiw üzenőfalon mindenki világot akar menteni (kiskutyák, gyilkosok és évek óta meglett kislányok keresése).
A 18. századi felvilágosodás során John Lock fogalmazta meg, hogy az ember szabadnak és egyenlőnek született, joga van ahhoz, hogy zavartalanul éljen azon jogaival, amelyeket a természeti törvény nyújt neki. Az emberek az ítélkezési jogukat az államra hatalmazzák, és ez a társadalmi szerződés. Ezt a szerződés Rousseau szerint fel lehet bontani, ha a hatalom birtokosa azt megszegi. Így lett a francia forradalom.
Mivel a demokriácia egyik alapelve, hogy a nép csak közvetve gyakorolhat hatalmat(sajnos már azt se nagyon), közvetlen megnyilvánulásokra nem nagyon van mód. Ennek egyik lehetősége lenne szerintem a tüntetés. Valljuk be, mára eltorzult ez a forma, de azt hiszem egyelőre se a 4k!, se a Kétfarkú Kutyapárt nem talált ki jobbat. Azt hiszem szükség van olyan civil megmozdulásokra, amik felhívják az ember figyelmét a problémákra, és arra, hogy ezért talán tenni is lehetne valamit. A 4k! egyik alapgondolata, hogy mi magunknak kell lépni az ország jobbá tételéért, mert a politikusaink rég nem a mi érdekeinket képviselik.
Nos, azt hiszem a szép és nagy gondolatokból mindig csúf, torz tett lesz, mivel igen balga (emberi) szűrőkön megy át, míg megvalósul. Arról meg már megoszlanak a vélemények, hogy a problémákra mi a megoldás: példaértékűt felmutatni, vagy a hibát a maga realitásában a hibázó(k) elé tárni, hátha kapcsolnak.
*: olyan művészeti akció, amelybe a közönség is beleszól, viszont az esemény (happening) végére nem marad kézzel fogható termék.
Linkek:
http://negyedikkoztarsasag.hu/
http://www.freeweb.hu/ketfarkukutya/part/