Nemrég olvastam egy érdekes gondolatot egy könyvben, mely szerint azt az embert fogadja el a tömeg legkönnyebben vezetőjének, mely tudásában alig áll felettük. Mindössze pár ideggóc használata választja el őket az irányított birkáktól valahogy eszembe jutott Hitler... (a magyar politikusok neveit gondoltam kihagyom, mert nem ez a blog lényege, de ha felsorálnám biztos, hogy minden "szín" képviselője szerepelne benne). Ha valaki sokkal magasztosabb eszméket hordoz, akkor őt nem értik meg, hiszen fel sem tudják fogni miről beszél, magyarázd meg egy leveli békának, hogy a kettő meg kettő miért négy.
Tehát olyan emberek kezébe adjuk a közösség sorsát, akik ezt meg sem érdemelik? Ennyit a demokráciáról... habár jelenleg nem tudunk ennél jobbat.
Itt viszont megfogalmazódik bennem az a kérdés, hogy az én szavazatom miért ér annyit, mint egy analfabétáé, akiét megvették egy kisfröccsért? Vagy az enyém miért ér ugyanannyit, mint egy Nobel-díjas professzoré?
Bevezethetnénk egy bizonyos szorzót tudásbeli különbségek reprezentálására. Alapulhatna például az iskolai végzettségen, feltételezve a fejletteb ítélőképességet. De már is itt van egy buktató; rengeteg nagy tudású ember él úgy, hogy fogalmuk sincs arról milyen az őket körülvevő világ, mindössze a saját kis burkukban léteznek, hogy lehetnének így képesek ésszerű döntést hozni? Arról nem is beszélve, hogyha kevesebbet ér bizonyos végzettségű emberek szavazata, akkor őket kik képviselik majd? Hisz' az ő pártjuk akkor nehezebben győz. Az intelliigencia pedig sokszor elkülönül a tudástól. Lehet valaki intelligens, iskolai végzettség nélkül is, elég ha autodidakta módon képezi magát, vagy szimplán fogékony az élet dolgaira. Emellett nem egy olyan nagy tudású embert ismerek, akik semmi másról nem képesek tudomást venni, csak a szakmájukról, például a fő kutatási területük a leveli békák nemi életéne és másról fogalmuk sincs.
Mindenestre azért a szavazás érvényességét jelenthetné egy helyes feladat megoldása ott helyben. Mondjuk egy sima szorzás vagy hasonló, nem a termodinamikai együttható levezetésére gondolok most, csak valami egyszerű feladatra, hasonló nehézségűekre, mint amikkel a nyolcadik osztályosokat nyúzzák. Biztos sokan elbuknának, de akiknek nem sikerülne nem hinném, hogy képesek lennének választásra. De milyen feladatokat találjunk ki? És ki találja ki? Mi van ha szubjektiv a megoldás? Valahol mindig ott a bibi...